Puue on tabu.

Minu meelest on eripedagoogikat õppimise tulemise hetkeni puuetega inimestest rääkimine olnud tabu. Lugedes artiklit antiikaja Kreeka ja Roomast siis on selge, et need inimesed olid ühiskonna silme all, kas siis kerjuste või narridena. Olid lausa kogumisobjektidesks.

Mina olen sündinud 1983 aastal. Ei ole ma näinud oma lühikese elu jooksul ei pimedaid, kurte rääkimata vaimupuudega inimesi. Neid lihtsalt ei lastud tänavatele. Ei osanud ka ma selle peale mõelda, et sellised inimesed on olemas ja kuskil nad ju peavad olema. Ka pärast vabariigi taassündi ei hakanud neid rohkem liikuma. See on selgitatav sellega, et "Standardreeglid" võeti vastu alles 1995 aastal. Seega need, kes alles siis sündisid või olid noorte lapsevanemate lapsed hakkasid siis 5-7 aasta pärast ilmuma linnapilti. Ma võin rahulikult öelda, et ainukene kokkupuude puudega kuni 2000 aastani oli mul Jumalaema kiriku filmid ja multifilmid.

Puue kui tervisehäire.

Eugeneetika on minu jaoks üks raskemini mõistetav teadusvool. Loodus teeb ise oma korrektuure. Hetkel on võimalik sünnitada 500 g laps ja aidata ta elule. Veel 20 sajandi alguses ei olnud see võimalik. Seega oli palju nurisünnitusi ja ka haigestumis ning nõrgad lapsed surid ära. Milleks siis on vaja aretada veel eugeneetikat? Hakata hävitama inimesi, kes on saanud õiguse elule, sellepärast, et nad ei sobi siia hetkel ja praegu? Põletada neid. 20 sajandi alguses ei olnud ju enam Sparta aeg.

Muidugi on teine asi elu jooksul saadud traumaga. Sel juhul võib tõepoolest osutada nii palju kui võimalik erinevaid rehabilitatsiooniteenuseid, kuid selge on see, et igal konditsioonil tuleb mingi meditsiiniline piir ette. Kui ikka jalga enam ei ole, siis see asemele ei kasva ja tuleb leppida proteesiga. Nüüd tuleb uus dilemma. Nimelt üks proteesidega jooksja, pidi tõestama võistlustel osalemiseks "tavainimestega", et proteesid ei aita tal paremini joosta, kui tal jalad oleksid all... Kuhu see maailm on jõudnud?

Puue kui ühiskonna probleem.

Puue on olnud läbi aegade ühiskonna probleem. Ühiskond on kohustatud hoolitsema kõigi oma liikmete ees. Kes seda ei suuda puude pärast siis on ka neil õigus elamisväärsele elule. Sparta näitel võib öelda, et neil ei olnudki probleemi, sest nad lihtsalt hävitasid ära puudega inimesed, nagu ka Hitleri valitsusvõim. Nüüd võivad inimesed ju kahetseda oma tegusi, kuid ega see ei tee olematuks seda, mida nad on teinud ja milliseid kannatusi põhjustanud.

Näiteks puuetega laste väärkohtlemine on kül probleem, kuid seda on väga raske tuvastada ja keegi ei usu ju lapsi, eriti puuetega lapsi - räägib seal midagi omaette.

See paradigma võib muutuma hakata alles siis kui vanemad ei tee lastele peapesu ja kasvatavad juba oma lapsi selliste põhimõtetega, et puuetega inimesed on osa ühiskonnast ja neil on õigus elule. Kui õpikutes on pildid ratastoolis inimestest, kui tutvustatakse viipekeelt kõnelejatele lastele jne. Alles siis võib loota, et tulevad põlved mõtlevad ja tegutsevad teistmoodi.

Puue kui eluviis.

Väga kurb oli lugeda Kreeka ja Rooma ajalugu puuetega inimeste osas, kus nendega kaubeldi, kus igal rikkuril pidi olema oma väike inimene. Kuidas neid alandati - lasti seltskonna ees paljalt ringi joosta, kasteti sinepiga üle ja lasti toidu sees paljalt ameleda. Kasutati seksuaalselt omanike poolt ära ja just, et naised kasutasid puudega inimesi seksuaalselt ära. Lisaks pidi siis igas normaalses majapidamises olema mõni kurt või pime teenija ja nende eest oldi nõus suuremat raha maksma. Naeruväärne.

Samas need puudega inimesed, kellel oli raha või kellele nende omanikud pärandasid raha said siiski elada head elu, kuid see elu möödus neil üksinduses.

Kasutatud kirjandus:

BRIGNELL, Victoria. Ancient World. New Stateman, [29.08.2012].
http://www.newstatesman.com/blogs/crips-column/2008/04/disabled-slaves-child-roman

Children's Rights: Russian Federation. Law Library of Congress, [29.08.2012].
http://www.loc.gov/law/help/child-rights/russia.php#f15

Kikkas, K. (2009). Sisejuhatus teemasse: erivajadused läbi aegade[29.08.2012] http://beta.wikiversity.org/wiki/Haridustehnoloogia_ja_erivajadustega_inimesed/Sissejuhatus_teemasse:_erivajadused_l%C3%A4bi_aegade



Leave a Reply.